Noc spadających gwiazd- transmisja live poprzez sieć dlawas.info


miniatura

Dzięki sieci dlawas.info internauci w całym kraju mogli obserwować noc spadających gwiazd, która w tym roku miała miejsce 12 sierpnia.

Dzięki sieci dlawas.info internauci w całym kraju mogli obserwować noc spadających gwiazd, która w tym roku miała miejsce 12 sierpnia.
Jak co roku sierpniowe niebo rozbłysło blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji. Dlatego od kilku lat dla osób pragnących podziwiać nocne rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim, Obserwatorium w Truszczynach w Gminie Rybno, w województwie warmińsko-mazurskim zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu. W tym roku transmisja na żywo z wydarzenia także na portalach DlaWas.info.

Zdegradowana kometa
Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Perseidy są rojem meteorów, który ludzie obserwują od blisko 2000 lat. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się "wylatywać". Są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów, który powstał jako pozostałość po rozpadzie komety Swift-Tuttle (czyt. swift –tatl).

Wiele atrakcji
Obserwatorium w Truszczynach zaprasza w niedzielę, 12 sierpnia 2018 r. na popołudniowo-nocne spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami. „Dla naszych Gości przewidzieliśmy wiele atrakcji” – mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia. Warsztaty budowy rakiet kosmicznych, możliwość operowania łazikami marsjańskimi, konkursy dla dzieci, wykłady, możliwość dotknięcia i poznania kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Renesa oraz Roberta Szaja, w ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja – obserwacje meteorów z roju Perseidów.. Obserwatorium będzie otwarte dla gości już od godziny 15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dzięki transmisji live, fani portali dlawas.info oraz internauci z całego świata mogli oglądać to wyjątkowe wydarzenie.